Pronađite razliku – sat u Novom Sadu i sat u Gracu!
Za priču o satu u Novom Sadu već znate, ali kako je nastao sat u Gracu?
Kao orijentir, kula se uzdiže visoko iznad grada.
Nešto ovde nije u redu. Šta nije u redu sa satom na tornju sa satom u Gracu? Pogrešan orijentir? Apsolutno ne! Ko duže pogleda, odmah će videti da vreme ovde ima drugačiju vrednost.
Pročitaje još: Neobični smeštaji u Austriji
Sati se broje više od minuta, i to s pravom, jer je prostor ispod atrakcije u Gracu magičan, a kada se okrenete i pustite da vam pogled odluta po baštama i gradu, znate zašto.


Priča o tornju sa satom u Gracu
Kula na ovom mestu na planini pominje se još u 13. veku. U sklopu refortifikacije Šlosberga iz sredine 16. veka, kula je dobila današnji izgled.
Kazaljke na moćnim brojčanicima često izazivaju zabunu. Da li satovi rade drugačije u Gracu? Činjenica da su prvobitno postojale samo velike kazaljke za sate koje su bile vidljive izdaleka i da su one za minute dodate kasnije rezultirala je zamenom kazaljki. Satni mehanizam, koji je Majkl Silvester Funk izgradio 1712. godine, radi i danas, ali je bio na električni pogon od sredine 20. veka.

Kada bi u gradu bilo požara, vatrogasna stanica na sahat-kuli bi zazvonila. To je jedno od tri preostala zvona u kuli (1645). Najstarije zvono u Gracu, izliveno 1382. godine, otkucava sate.
„Zvono ubogog grešnika“ (oko 1450. godine) je zvonilo prilikom pogubljenja. Kasnije je upozorila noćne sove na policijski čas, zbog čega je dobila i nadimak „Lumpenbel“.
Na tri ugla kule nalaze se grbovi koji su nekada krasili utvrđenja Šlosberga:
Moćni građanski bastion na kojem se nalazi sahat-kula – kako joj ime kaže – morali su braniti građani Graca u vreme rata. Danas je tu veličanstvena bašta sa cvećem, nekim veoma južnim biljkama i brojnim klupama. Zadržati se i uživati u pogledu na grad i šire.
Izvor: Graz Tourismus, foto: Naslovna/ Graz Tourismus – Tom Lamm