Nadahnjujuće melodije Johanna Štrausa činile su da Bečanke i Bečani zaborave na brige svakodnevice. 2025. godine Kralj valcera proslaviće svoj 200. rođendan.
Valcer u kolevci
„Sada i ova vucibatina Johan želi pisati valcere, iako nema pojma o njima!“, ozloglašene su reči Johanna Štrausa Starijeg. Kad se govori o valceru, obično se pomisli na njegovog sina Johana koji je rođen 1825. kao najstarije od šestero dece Johana i Anne Štraus. No njegov otac, svetski poznati plesni kompozitor i show dirigent, nije želeo da „Schani“, kako su ga svi zvali (što je bečki nadimak za ime Johan), postane muzičar poput njega. Uostalom, on je bio vladajući kralj valcera! Čak je i pokušao da spreči sinov debi 1844. u „Dommayers Casinu“ – ali uzaludno. „Sada kroz nas prolazi elektricitet od glave do pete… tamo gore iskre rade poput galvanske baterije“, napisao je jedan oduševljeni kritičar o nepunih 19 godina starom junioru za pultom. „Retko se događa da se talenti očeva prenose na sinove, ali za Štrausovog sina se zaista može reći: On je rođeni valceraš!“
Smrću Beethovena i Schuberta započela je nova epoha u bečkom muzičkom životu. Ona je bila povezana velikim zamahom koji je opet došao iz dinastije Štraus. Johan Štraus Mlađi sklapao je svoj prvi valcer sa šest godina, a nakon što je zamienio oca na mestu dirigenta vlastitog orkestra, njegov je uspeh izvan Beča bio jednostavno nezaustavljiv. Od 1863. vodio je sve dvorske balove – počela je nova era u istoriji bečkog plesa.

Šta je s bečkim valcerom koji je UNESCO 2017. proglasio nematerijalnom svetskom baštinom? Temeljen na jednom od najstarijih modernih građanskih plesova, bečki valcer nije bio dopušten u visokim krugovima sve do Bečkog kongresa (1815.) i smatran je neumesnim. Tek puno kasnije, usponom građanstva, otvaranjem salona za likovnu umetnost, osnivanjem dvorskih balova i s novim Bečom, koji je srušio stare gradske zidine, postavljeni su temelji nove dinamične epohe naziva Gründerzeit – „utemeljiteljsko doba“.
Štraus i žene
Johan Štraus Mlađi ženio se tri puta i njegove su žene često upravljale njegovom karijerom. Njegova prva žena, Jetty Treffz, bila je pevačica. Vodila je njegove financije i promovirala njegov imidž ženskaroša, što je doprinelo njegovoj popularnosti. Nakon 15 godina braka umrla je 1878., što je Johana teško pogodilo.

Nekoliko nedelja kasnije oženio se puno mlađom glumicom Angelikom „Lili“ Dittrich. Ovaj je brak bio kratak i okončan nakon četiri godine kada ga je Lili napustila zbog upravinika pozorišta Theater an der Wien. Johan je bio duboko povređen pa je premijeru svoje operete „Noć u Veneciji“ premestio u Berlin.
Njegova treća žena, Adele Strauß, brinula se o Johanu na sličan način kao Jetty. Kako bi mogao oženiti Adele, Johan je prešao na protestantsku veru. Adele mu je ostala verna do smrti te je pažljivo upravljala njegovom ostavštinom. Čak je postigla i obnovu autorskih prava na njegova dela, poznatu kao „Lex Johann Strauss“.
Beč Johanna Štrausa
Kralj valcera bio je pravi Bečanin. Ovde je skladao, ljubio i dirigirao.
Spomen-ploča s portretnim reljefom podseća na mesto rođenja Johanna Štrausa Mlađeg. Odavde možete prošetati do Caféa Sperl i započeti dan bečkim melangeom i „doručkom Sperl“. Za pet minuta stižete do Naschmarkta, bečke gurmanske tržnice. Nekoliko kuća dalje nalazi se MusikTheater an der Wien, gde je 1874. praizveden Štrausov „Šišmiš“. Malo dalje prema centru grada nalazi se Štrausov muzej s multidimenzionalnim Štrausovom stalnom postavkom.

Nekoliko koraka dalje stižete do crkve Karlskirche gde se oženio glumicom Angelikom Dittrich. S druge strane nalazi se Bečki Musikverein, dom Društva prijatelja muzike u Beču. Ovde su braća Štraus na balu otvaranja 1870. godine zajedno dirigovali, a danas se u Zlatnoj dvorani održava Novogodišnji koncert Bečke filharmonije.
Iza ugla nalazi se Bečka državna opera, gde je 1892. godine praizvedena jedina opera Johana Štrausa mlađeg „Ritter Pásmán“. Izlet u Haus der Musik, interaktivni muzej zvuka, poziva vas na virtualno dirigovanje. Kärntner Straße vas zatim vodi ravno do katedrale Sv. Stjepana, gde se Johan 1862. godine oženio svojom prvom suprugom Jetty Treffz. Dalje nastavljamo preko ulice Wollzeile do gradskog parka, gde je 1921. ovekovečen Kralj valcera s violinom u ruci – popularan motiv za fotografiranje. U blizini, u dvorani Kursalon Hübner,Johan je često održavao koncerte sa svoja dva brata.

Danas tamo možete doživeti Štrausove koncerte, kao i u dvorcu Šenbrunu gde je nekada Mozart muzicirao. Možete ručati u restoranu Meierei im Stadtpark mlečnom restoranu pored reke, pre nego što prošetate ulicom Ringstrasse do Dunavskog kanala. Tu, u svom nekadašnjem stanu napisao je Dunavski valcer.
Ove godine obeležava se 200 godina povodom njegovog rođendana, a nizom manifestacija biće obeležen ovaj jubliej – ceo program možete pogledati – Johann Strauss.
Savet: Mesto koje obožavatelji Johana Strausa svakako moraju posetiti je House of Strauss.
Izvor:austria.info