Za tačno nedelju dana, u nedelju 27. aprila, građani Beča izlaze na birališta. Bečlije tada biraju novi gradski parlament (Gemeinderat), koji istovremeno obavlja funkciju pokrajinskog parlamenta (Landtag), kao i 23 predstavništva opština (Bezirksvertretungen). Završni događaji kratke i prilično neuzbudljive izborne kampanje planirani su za narednu sedmicu.
Pobeda Socijaldemokratske partije Austrije (SPÖ) pod vođstvom gradonačelnika Mihaela Ludviga smatra se izvesnom. Međutim, nije sigurno da li će SPÖ moći da zadrži većinu sa dosadašnjim koalicionim partnerom, liberalnom partijom NEOS. Ludvig zasad ostavlja otvorenim s kim bi mogao da formira buduću gradsku vladu – isključio je jedino koaliciju sa Slobodarskom partijom Austrije (FPÖ). Pošto su i NEOS, kao i Narodna partija Austrije (ÖVP) i Zeleni zainteresovani za ulazak u koaliciju, tokom kampanje nije bilo oštrih napada na SPÖ, koji neprekidno vlada Bečom od 1945. godine.
FPÖ jedina u opozicionom modu
Jedino se FPÖ, u svom već poznatom stilu, direktno obrušila na gradsku vlast i gradonačelnika. Ipak, kampanja je protekla bez velikih skandala i uzbuđenja – njena glavna faza poklopila se sa uskršnjim praznicima, pa je generalno bila prilično mlaka.
Završni mitinzi zakazani za četvrtak i petak
Najveća briga SPÖ-a u poslednjim danima kampanje jeste mobilizacija glasača. Ukoliko njihovi pristalice ostanu kod kuće pod pretpostavkom da je pobeda sigurna, moglo bi doći do neprijatnih iznenađenja. Zbog toga se sve partije trude da maksimalno mobilišu svoje biračko telo do samih završnih skupova.
Prvi završni događaj organizuje FPÖ – u četvrtak od 15:30 na trgu Stefansplac, a govori počinju u 17:30. Osim bečkog lidera FPÖ-a Dominika Nepa, govoriće i savezni lider stranke Herbert Kikl.
U petak, ostale partije imaju svoje završne skupove. ÖVP neće organizovati klasičan miting, već poslednju promotivnu akciju na pijaci Rohusmarkt u 14:30, gde će prisustvovati predsednik stranke Karl Marer sa partijskim funkcionerima.
Zeleni i NEOS u bliskom komšiluku
Zeleni će svoj završni skup održati u Arhitektonskom centru unutar muzejskog kvarta (MuseumsQuartier). Govoriće vodeća kandidatkinja Judit Piringer, buduća predsednica stranke Zeleni Leonore Gevesler i bivša ministarka pravde Alma Zadić.
NEOS će u isto vreme, u neposrednoj blizini – na Trgu ljudskih prava (Platz der Menschenrechte), organizovati svoj miting. Među govornicima biće predsednica stranke i ministarka spoljnih poslova Austrije, Beate Majnl-Rajzinger, predsednik pokrajinskog odobra NEOS i ministar obrazovanja Austrije Kristof Viderker, glavna kandidatkinja Selma Arapović, kao i zamenica gradonačelnika i članica gradske vlade Betina Emerling.
SPÖ tradicionalno na Viktor Adler pijaci
Najveća partija u Beču, SPÖ, održaće završni miting na svom tradicionalnom mestu – pijaci Viktor Adler u Favoritenu. Govoriće gradonačelnik Mihael Ludvig, kao i zamenica gradonačelnika i članica pokjrainske i gradske vlade zadužena za stanovanje i ženska pitanja, Katrin Gal. Predsednik stranke i vicekancelar Austrije, Andreas Babler, biće prisutan, ali neće držati govor.
Ispitivanja javnog mnjenja: SPÖ ispred, FPÖ drugi
Prema anketama, SPÖ se već nedeljama drži stabilno na nešto manje od 40% podrške. Na drugom mestu je FPÖ sa oko 22%, što bi u poređenju sa katastrofalnim rezultatom iz prethodnih izbora značilo trostruko povećanje. Ipak, nije dovoljno da se nametne kao ozbiljan protivkandidat. Bitka za treće mesto između Zelenih, ÖVP-a i NEOS-a ostaje neizvesna, kao i pitanje s kojom od te tri partije bi SPÖ mogao da formira većinu u 100-članom parlamentu.
Troje kandidata pod istragom
Kampanju su tematski obeležili bezbednost, integracija, obrazovanje, saobraćaj i pitanje tunela Lobau. Pravne poteškoće više kandidata imale su tek sporednu ulogu u medijima, iako su čak tri vodeća kandidata i jedan šef opštine trenutno pod istragom.
Lider ÖVP-a Karl Marer optužen je u februaru u aferi „Wienwert“ zbog sumnje na saučesništvo u proneveri. Isti slučaj obuhvata i SPÖ-ovog opštinskog šefa u Donauštat Ernsta Nevrivyja. Protiv predsednika i glavnong kandidata FPÖ-a, Dominika Nepa, još uvek se vodi istraga u vezi s aferom o troškovima stranke, a pod istragom je i njegov prethodnik Hajnc Kristijan Štrahe, koji ovog puta nastupa sa sopstvenom listom.
Rekordan broj stanovnika bez prava glasa
Ukupno 1.109.936 osoba ima pravo glasa na izborima za gradski i pokrajinski parlament. Istovremeno, broj stanovnika Beča bez prava glasa dostigao je rekord – više od 35% nema austrijsko državljanstvo, te samim tim ne može da glasa.
Na izborima za okružna predstavništva, koji se održavaju istovremeno, pravo glasa ima 1.374.712 osoba – jer na ovom nivou mogu glasati i državljani drugih zemalja EU. U svakom od 23 bečka okruga bira se između 40 i 60 odbornika. Partija koja osvoji najviše glasova u okrugu automatski dobija mesto predsednika ili predsednice opštine.