U svetlu sve većih pritisaka na akademske slobode u mnogim delovima Evrope, Konferencija predsedavajućih senata austrijskih državnih univerziteta (SVK – Konferenz der Senatsvorsitzenden der österreichischen öffentlichen Universitäten) uputila je jasnu poruku solidarnosti koleginicama i kolegama u Srbiji.
SVK, koja okuplja predsedavajuće i zamenike predsedavajućih senata 22 državnih univerziteta u Austriji, apeluje na zaštitu slobode nauke i umetnosti kao temelja svakog demokratskog društva.
Podrška univerzitetima pod pritiskom
SVK izražava zabrinutost zbog sve češćih pokušaja političkog uplitanja u rad univerziteta u Srbiji, kao i smanjenja autonomije obrazovnih institucija. Pored Srbije, pomenuti su i slučajevi u Mađarskoj, Slovačkoj i čak Sjedinjenim Američkim Državama, gde su – prema ocenama SVK – uočeni pokušaji ograničavanja akademske slobode kroz ideološki motivisane rezove i ukidanja programa.
„Ugrožavanje univerzitetske autonomije ugrožava i samu budućnost društva zasnovanog na znanju“, stoji u saopštenju SVK.
Austrijska podrška kolegama u Srbiji
SVK naglašava da je nauka rezultat globalne saradnje koja ne poznaje granice, i da svaki napad na akademsku slobodu u jednoj zemlji ima posledice i po međunarodnu naučnu zajednicu. U tom duhu, austrijski univerziteti izražavaju punu solidarnost sa naučnicima, umetnicima, studentima i zaposlenima na univerzitetima u Srbiji čiji je rad sve češće ugrožen.
„Univerziteti u Srbiji nisu sami – njihova borba je i naša borba“, poručuju predstavnici SVK.
Glas univerziteta u političkom dijalogu
Kao telo koje učestvuje i u austrijskoj Visokoškolskoj konferenciji (HSK) pri Saveznom ministarstvu za obrazovanje, SVK ima ulogu u oblikovanju obrazovne politike na nacionalnom nivou. Kroz svoje aktivnosti, Konferencija ističe važnost univerziteta kao ključnih institucija za razvoj društva i očuvanje demokratskih vrednosti.