Protesti protiv Aleksandra Vučića poslednjih dana dominiraju naslovnim stranama vodećih austrijskih medija.
Scene nasilja, sukobi sa policijom, zahtevi za vanredne izbore i sve oštrija retorika vlasti – sve to privuklo je pažnju austrijske javnosti, koja situaciju opisuje kao „na ivici građanskog rata“.
Surov obračun sa demonstrantima
Austrijski javni servis ORF i dnevni list Der Standard izveštavaju o brutalnom postupanju policije tokom masovnih demonstracija u Beogradu, gde je u subotu privedeno najmanje 77 ljudi. Korišćeni su suzavac, šok-bombe i pendreci, a među povređenima su i novinari.
Portal Puls24 piše da se „Srbija mesecima nalazi u stanju uzavrele političke krize“, dok OE24.at upozorava da su scene iz Beograda „kao sa ruba građanskog rata“.
Vučić odbacuje zahteve za izbore
Povod za eskalaciju protesta je sve veće nezadovoljstvo građana stanjem u društvu, korupcijom i političkom represijom. Ključni zahtev demonstranata – raspisivanje vanrednih izbora – predsednik Srbije Aleksandar Vučić odlučno odbacuje.
U izveštaju lista Nachrichten.at, Vučić navodi da „neće podleći ucenama“ i da iza protesta stoje „radikalne grupe podržane iz inostranstva“.
Retorika o „obojenoj revoluciji“
Austrijski mediji takođe prenose da Vučić pokušava da predstavi proteste kao pokušaj destabilizacije države u režiji stranih sila. Kremlj, koji tradicionalno podržava Vučića, ide korak dalje i govori o potencijalnoj „obojenoj revoluciji“ po uzoru na Ukrajinu i Gruziju.
Ova retorika, kako ocenjuju analitičari, ima za cilj da delegitimizuje proteste i pojača represiju.
Austrijska štampa upozorava: Srbija na raskrsnici
U svojim komentarima, austrijski mediji ističu da je Srbija trenutno suočena sa najozbiljnijom političkom krizom u poslednjoj deceniji. Ističe se da Vučićeva vlast više ne može ignorisati glas naroda, posebno mladih i obrazovanih, koji sve odlučnije izlaze na ulice.
Austrijski mediji prate dešavanja u Srbiji sa zabrinutošću i sve češće postavljaju pitanje: kuda ide Srbija pod Vučićevim vođstvom? Sve je jasnije da se politička tenzija preliva i van granica regiona – i postaje evropsko pitanje.