Evropska unija želi da ponovo učini Evropu konkurentnom u oblasti veštačke inteligencije (AI). U tu svrhu planirana je izgradnja mreže AI centara i superkompjutera širom kontinenta.
Beč će do 2026. godine postati sedište jednog takvog AI-huba, a najavljen je i novi superkompjuter. Inicijativa „AI Factory Austria“ (AI:AT), koja ima za cilj jačanje domaćeg AI ekosistema – uključujući istraživanja, privredu i javne institucije – već je spremna za realizaciju.
Prvi uslovi već u oktobru
„Trenutno smo u start-up fazi. Početak projekta zakazan je za septembar, a od oktobra ćemo ponuditi prve usluge“, izjavio je Andreas Kugi, naučni direktor Austrian Institute of Technology (AIT). U nastavku projekta planiran je razvoj računarske infrastrukture i širokog spektra podrške za AI korisnike.
Važno je razlikovati ovaj projekat od tzv. „AI Gigafactory“ za koju se Beč takođe kandidovao: „AI Factory je zamišljena kao radionica i eksperimentalni laboratorijum za sledeći inovacioni iskorak. Gigafabrike, s druge strane, fokusiraju se na industrijski razvoj i masivne računske kapacitete“, objasnio je Kugi.
Investicija vredna 80 miliona evra
Projekat „AI Factory Austria“ predviđa izgradnju AI-huba u Beču – prostora koji će služiti kao „One-Stop-Shop“, coworking centar i mesto okupljanja AI zajednice. Deo projekta je i nabavka superkompjutera optimizovanog za veštačku inteligenciju, u vrednosti od 50 miliona evra za kupovinu i petogodišnje održavanje. Prema rečima projekt menadžera Maria Drobicsa, novi superkompjuter biće dostupan početkom 2027. godine, a nalaziće se na Tehničkom univerzitetu u Beču (TU Wien).
Još 30 miliona evra biće uloženo u softverske usluge, upravljanje podacima, razvoj AI aplikacija, edukaciju i pravnu podršku – uključujući etičke i regulatorne aspekte. Coworking prostor veličine između 1.500 i 2.500 m² biće otvoren od januara 2026.
Projekat finansira EU
Nosilac projekta su Advanced Computing Austria (ACA) i AIT, uz učešće brojnih naučnih i industrijskih partnera. Finansiranje dolazi iz programa European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC), a EU će uložiti 40 miliona evra, dok bi austrijska vlada trebalo da udvostruči taj iznos.
U projektu učestvuju i TU Wien, Univerzitet u Beču, Innsbrucku i Lincu, BOKU, TU Graz, ISTA, Austrijska akademija nauka (ÖAW), start-up inkubator INiTS i EODC – centar za satelitsko praćenje vodnih resursa.
Beč u trci za „AI Gigafactory“ vrednu 20 milijardi evra
Najveći korak u ambicijama EU za globalnu konkurentnost jesu planirane AI Gigafactories. Grad Beč se nedavno zvanično kandidovao za domaćina jednog takvog centra. U narednim godinama, EU planira da izgradi do pet gigafabrika, uz ukupne investicije od čak 20 milijardi evra.
Ove fabrike bi se oslanjale na postojeće AI centre, ali sa znatno većim mogućnostima – uključujući više od 100.000 specijalizovanih AI procesora po lokaciji, što bi višestruko uvećalo evropske kapacitete za razvoj i upravljanje složenim AI modelima.