Albertina nije samo galerija, već i simbol kulturne baštine Beča, koji se ponosi bogatom istorijom umetnosti. Kao jedno od najvažnijih muzeja u Austriji, Albertina pruža jedinstveni uvid u svet umetnosti, spajajući klasične remek-dela sa savremenim pristupima.
Posetioci mogu uživati u impresivnim zbirkama koje sadrže dela najvećih umetnika svih vremena, ali i u inovativnom pristupu savremenoj umetnosti koji je neizostavni deo muzejske ponude. Bilo da ste ljubitelj istorije, umetnosti ili jednostavno uživate u kulturnim putovanjima, Albertina je destinacija koja ne sme da se propusti prilikom posete Beču. Poznata po svojim izuzetnim kolekcijama i atraktivnoj lokaciji, Albertina privlači milione posetilaca godišnje.
Istorijat muzeja
Albertina je osnovana 1795. godine, kada je vojvoda Albert, guverner Kraljevine Ugarske, odlučio da u Beč prenese svoju zbirku umetničkih dela, koju je prvobitno prikupio 4. jula 1776. u Bratislavi. Muzej je ime dobio po svom osnivaču, a za javnost je otvoren 1822. godine, nakon njegove smrti.
Jedan od zanimljivih detalja iz tog perioda jeste da je jedini uslov za ulazak u muzej bio posedovanje para cipela, što govori o specifičnostima društva tog vremena.
> Gustav Klimt: Poljubac koji menja sve
Nakon pada Habsburške monarhije, muzej je prešao u vlasništvo države, a prvobitna zbirka proširena je grafičkom kolekcijom iz kraljevske biblioteke.
Velike promene dogodile su se 2001. godine, kada je tadašnji upravnik muzeja odlučio da zbirku više ne ograničava isključivo na grafike, čime je započet novi pravac u razvoju Albertine.

Od 1996. do 2003. godine muzej je bio zatvoren za javnost zbog renoviranja. Iako je planirano da radovi budu završeni do 2002. godine, tokom rekonstrukcije ispod muzeja je pronađeno rimsko groblje sa više od 130 grobova, što je dodatno produžilo radove.
Unutrašnjost muzeja
Kada kročite u prostorije muzeja, zaslepeće vas sjaj i raskoš istih. Uz to, umetnička dela velikih majstora dodatno pojačavaju impresiju. Kupovinom karte stičete pristup u 20 prostorija.
Prostorije koje ne smete propustiti su Muzejska dvorana, Soba za pisanje i Zlatni kabinet (Goldkabinett), Čajni salon i soba za bilijar, Salon za primanje i prostorija za audijenciju, Rokoko soba, Wedgwoodov kabinet, Španski apartman, Ovalni kabinet i soba u kojoj je umro nadvojvoda Karlo i Nameštaj bečke manufakture Danhauser.
Na ulasku u muzej možete uzeti audio vodič čija je cena 5 eura po osobi koji će vam olakšati razumevanje konteksta i istorijskih detalja, kao i zanimljive priče koje će upotpuniti vašu posetu – poput toga zašto je petao na Minervinoj kacigi i zašto se Direrov Zec plaši sunca.
Stalne i posebne izložbe
Jedan od glavnih aduta Albertine je stalna postavka „Od Monea do Pikasa – Batliner kolekcija“, koja obuhvata radove velikana poput Kloda Monea, Edgara Dega, Pabla Pikasa i Gustava Klimta. Kolekcija pruža hronološki pregled razvoja umetničkih stilova, od impresionizma i kubizma do savremenih pravaca.
Trenutno, posetioci mogu videti i nekoliko posebnih izložbi:
- Mark Šagal: Izložba otvorena do 9. februara 2025. godine.
- Robert Longo: Radovi američkog umetnika izloženi su do 26. januara 2025. godine.
- Adrian Ghenie – Shadow Paintings: Savremena umetnost rumunskog umetnika dostupna je do 2. marta 2025. godine.
- Jim Dine: Izložba traje do 23. marta 2025. Godine.
Za kalendar i najnovije informacije pogledajte zvanični sajt Albertine –ovde.

Albertina Modern
Osim glavne zgrade, Albertina upravlja i Albertinom Modern, muzejem savremene umetnosti na Karlsplatzu. Ovaj prostor posvećen je istraživanju novih umetničkih pravaca i trendova, pružajući publici priliku da upozna modernu umetnost iz prve ruke.
Praktične informacije
Muzej Albertina otvara svoja vrata
Svakog dana | 10h do 18h
Sreda i petak | 10h do 21h
Ulaznice se mogu kupiti na licu mesta ili putem interneta. Cena karte za odrasle iznosi 19,90 € a za posetioce koji žele da obiđu oba muzeja (Albertina i Albertina Modern), dostupna je kombinovana ulaznica po ceni od 24,90 €. Muzejski shop i restoran DO&CO dostupni su bez potrebe za kupovinom ulaznice za muzej.
Link za kupovinu karata na zvaničnom sajtu – ovde.

Lokacija
Muzej Albertina nalazi se u samom srcu Beča, između Državne opere, Kärntnerstraße i Bečkog Hofburga na adresi Albertina, Albertinaplatz 1.
Glavni ulaz je smešten na bastionu bivše bečke gradske zidine, do kojeg možete doći i stepenicama i liftom. Do muzeja možete stići:
- Metroom: linije U1, U2, U4 (stanica Karlsplatz/Oper),
- Tramvajem: linije 1, 2, D, 62, 71, Badner Bahn (stanica Kärntner Ring/Oper),
- Autobusom: linija 2A (stanica Albertina).
Zaključak
Albertina nije samo muzej – ona je mesto gde se spajaju umetnost, istorija i inspiracija. Dok šetate kroz njene prostorije, upijajući priče iz prošlosti i diveći se delima svetskih umetnika, osećaćete se povezani sa duhom prošlih vremena.
Inspiracija koju ćete poneti nakon izlaska iz muzeja je neprocenjiva, a želja da se ponovo vratite u Albertinu postaće neminovnost.