Kvalitet kupališnih voda u Austriji i dalje je među najvišima u Evropi. Prema najnovijem izveštaju Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), čak 95,8 odsto analiziranih reka i jezera u zemlji imalo je najvišu ocenu za čistoću vode tokom 2024. godine.
Iako je Austrija u evropskom poređenju pala sa prošlogodišnjeg drugog na četvrto mesto, standard ostaje izuzetno visok. Na vrhu liste nalazi se Kipar (99,2%), sledi ga Bugarska, Grčka, pa potom Austrija. Značajno je i to što je u Donjoj Austriji gotovo svako ispitano kupalište dobilo maksimalnu ocenu.
Evropski prosek stabilan, Albanija na dnu liste
U proseku, 85,4% od oko 22.000 analiziranih kupališta u EU dobilo je najvišu ocenu – gotovo identično kao prethodne godine. Među zemljama s najvišim udelom „izvanrednih“ voda su i Hrvatska, dok se Albanija nalazi na začelju, sa svega 16% kupališta koja ispunjavaju ovaj standard.
Samo 1,5% lokacija sa lošim kvalitetom
Prema podacima, 96% kupališta ispunilo je zakonski propisani minimalni standard, dok je 1,5% ocenjeno kao loše. Kvalitet morskih kupališta generalno je viši od onog u unutrašnjosti – čak 89% morskih voda ocenjeno je kao „izvanredno“, u poređenju sa 78% reka i jezera.
Stručnjaci pozivaju na dodatne mere, naročito u urbanim sredinama, uključujući bolje sisteme za upravljanje kišnicom i neprečišćenim otpadnim vodama.
Austrija ponosna na ekološke napore
Ministar poljoprivrede Norbert Totšnig (ÖVP) istakao je da su rezultati dokaz da decenije ulaganja u zaštitu voda daju rezultate. „Za turističku zemlju kakva je Austrija, ovakvo priznanje je od izuzetnog značaja“, rekao je on.
Ministarka zdravlja Korinna Šuman (SPÖ) podvukla je važnost prirodnih voda za mentalno i fizičko zdravljegrađana: „Uživanje u prirodi, sport i opuštanje na rekama i jezerima deo su zdravog načina života.“
EU: Građani mogu bez brige da se kupaju
Evropska komesarka za životnu sredinu Dzesika Rosval ocenila je da rezultati jasno pokazuju da građani mogu bezbedno da se kupaju u većini evropskih kupališta. Ona je najavila da će EU nastaviti da ulaže u otpornost vodnih resursa.
Direktorka EEA Leena Ylä-Mononen dodala je da je napredak postignut zahvaljujući strogoj primeni evropskih pravila, ali i upozorila da izazovi poput klimatskih promena i prekomerne upotrebe prirodnih resursa zahtevaju dalji rad i ulaganja.