Na zapadnom Balkanu, „konačno se moraju preduzeti opipljivi koraci za stanovništvo“, rekla je Klaudija Plakolm, austrijska ministarka za Evropu, integraciju i porodicu, u intervju za APA. Ona se nada da će EU prihvatiti prve kandidate za pristupanje „za nekoliko godina“, bar do 2030.
Plakolm se žali da „više od 20 godina pričamo o Zapadnom Balkanu, ali nije napravljen značajniji napredak jer su kočnice uglavnom susedne zemlje”. U ovom kontekstu, Plakolm može zamisliti i ograničenje prava veta u EU. „Imalo bi više smisla da možemo brže da preduzmemo neke korake i da se vratimo na jednoglasnost tek na kraju celog procesa. Ali mislim da je važno da pronađemo jednoglasnost i dijalog jedni sa drugima o ključnim pitanjima“.
EU rizikuje da izgubi kredibilitet na Zapadnom Balkanu, upozorila je ministarka. „Postoji opasnost, ako ne uspemo da postignemo evropsku integraciju, da zapadni Balkan postane igračka drugih geopolitičkih sila“, rekla je ona, očigledno aludirajući na pokušaj regionalnog uticaja velikih sila poput Rusije i Kine. „Oseća se, posebno kada pomislimo na demonstracije u Srbiji, da je stanovništvo više nego ikada spremno za reforme, za evropske integracije i da su mu sada konačno potrebna opipljiva poboljšanja. Vidi se da to podržavaju i mladi ljudi, studenti koji izlaze na ulice i traže stvari od političara“, objasnila je 30-godišnja ministarka.
Plakolm tvrdi da bi EU trebalo da dozvoli naprednim kandidatima za pridruživanje da učestvuju u programima EU kao deo „postepene integracije“. „To se može desiti, na primer, kroz unapređenje ekonomske saradnje sa opipljivim koristima za stanovništvo i privredne subjekte na Zapadnom Balkanu, što naravno povlači i obaveze. Već sada možemo da pravimo korak po korak i širimo ili pokrećemo evropske programe u zemljama koje su već na dobrom putu“, rekala je ona. Plakolm je kandidate za ulazak u EU Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Albaniju klasifikovao kao najnaprednije. Na pitanje da li je pristupanje ovih zemalja do 2030. bilo realno, ministarka je rekla: „Nadam se, to bi želela“.
Činjenica da je Ukrajina dobila status kandidata za članstvo u EU bila je geopolitička odluka“, rekala je Plakolm. Jasno je „da smo mi, kao Austrija, kao Evropska unija, posvećeni podršci Ukrajini. Jer ovde je 24. februara 2022. godine izvršena invazija na zemlju na evropskom tlu. A jače približavanje našim evropskim principima, našim vrednostima može biti samo od koristi.“ Ali čak i ako se agresija Rusije uskoro završi, „Ukrajina neće biti spremna da postane članica Evropske unije preko noći.“ Taj proces je za neke zemlje trajao više od 20 godina, podsetila je Plakolm i dodala: „Zapadni Balkan je u ovom pogledu znatno ispred Ukrajine.