U najvećoj baroknoj biblioteci u Evropi, na bogato ukrašenim drvenim policama nalazi se preko 200.000 istorijskih knjiga. Državna sala se s pravom smatra jednom od najlepših bibliotečkih sala na svetu.
Austrijska nacionalna biblioteka je jedan od magneta za posetioce u bečkom Hofburgu. U bivšoj dvorskoj biblioteci, međutim, knjige su samo prateći igrač: impresivna državna sala duga je skoro 80 metara i visoka 30 metara, a u sredini je krunisana ogromnom kupolom.

Šarena freska dvorskog slikara Danijela Grana prikazuje „oboženje“ cara Karla VI, koji je naručio izgradnju biblioteke 1723. godine. Ovo je takođe uklesano u mermeru u centru centralnog ovala – direktno ispod kupole. Ostalih 16 statua prikazuju vladare i plemiće iz austro-španske porodice Habzburg.
Knjige koje znače svet
Više od 200.000 dela iz perioda od 1501. do 1850. izloženo je u 128 istorijskih polica za knjige i ormara.

Posebno se ističe kolekcija princa Eugena Savojskog od oko 15.000 tomova, ukoričena u crvenu, plavu i žutu maroko kožu, kao i jedna od najvećih kolekcija reformatorskih spisa Martina Lutera. Nažalost, ovde nije moguće čitati – dela su previše krhka i dragocena za to. Kao što je to bio slučaj od kada je izgrađena u 18. veku, državna sala služi prvenstveno kao izlog carskog nasleđa. Među eksponatima su i dva veličanstvena barokna, venecijanska globusa: zemaljski i nebeski globus, svaki prečnika preko jednog metra.
Detaljna restauracija
Mnogobrojne pozlate, ukrasi od štukature, mermera, kamena i metala i sve drvene police za knjige su generalno remontovane 2022. godine. Drvene površine su duboko očišćene laserom. Tada su hiljade labavih ili nedostajućih komada drveta zamenjene.

Dobro očuvane plafonske freske ostale su netaknute, dok su slike u nivou poda, kao i skulpture i stubovi dobili veliku pažnju tima za restauraciju. U periodu izgradnje vredne knjige su stručno pokrivene. Poslednji korak je bio uklanjanje starih tomova jedan po jedan sa polica, pažljivo čišćenje svake od njih, a zatim njihovo vraćanje u skladište.