U bečkom Zoološkom vrtu Šenbrun (Schönbrunn) vlada pravo letnje ludilo – ali ne među turistima, već ispod zemlje!
Šest bebica crnorepih prerijskih pasa rođeno je još sredinom maja, a sada su počeli da izlaze iz svojih podzemnih jazbina i – verovali ili ne – radoznalo grickaju sveže bečko travče.
„Trenutno se u našoj nastambi može videti dosta akcije – i iznad i ispod zemlje. Mladunci su sada veoma aktivni i vole pažnju posetilaca“, kaže direktor Zoološkog vrta, dr Stephan Hering-Hagenbeck. Ako ste planirali izlet u prirodu – možda vam upravo ova mini-kolonija pruži više bečke idile nego gradski centar prepun turista.

Od prerije do Pencinga – prave gradske porodice
Crnorepi prerijski psi potiču iz prostranih stepa Severne Amerike, ali su se izgleda odlično snašli i u 13. bečkom okrugu. Poput pravih bečkih zajednica, žive u kompleksnim društvenim strukturama – jedan mužjak, više ženki, i svi zajedno u ogromnim podzemnim stanovima.
„U divljini njihove jazbine liče na podzemne gradove. Kroz te tunele se kreću, spavaju, maze se i čiste jedni druge – što dodatno jača grupnu povezanost“, objašnjava kustos Rupert Kajnradl, MSc.
Gradski doprinos ekologiji – sa šarmom i repićem
Osim što su preslatki, prerijski psi imaju i ekološku supermoć: svojim kopanjem prozračuju tlo i održavaju zdravi eko-sistem – nešto što ni mnogi bečki urbanisti ne uspevaju da postignu.
A tu je i zaštitni znak vrste – crna šapica na repu i karakteristično „lajanje“, kojim se upozoravaju na opasnosti poput zmija, ptica grabljivica i, ako bismo pitali njih – verovatno i na dosadne turiste.
Ako vas je razočarala vest da Beč više nije najbolji grad za život, razmislite još jednom: za prerijske pse – Beč je raj!A ko zna, možda je povratak prirodi ono što svi zapravo želimo.