Zamislite zgradu koja prkosi pravilnim linijama, standardima i monotoniji arhitekture i izgleda kao da ste upali u bajku – dobrodošli u Hundertwasserhaus, jedno od najfotogeničnijih i najposebnijih mesta u Beču.
Ovo neobično zdanje, delo je vizionarskog umetnika i pionira u ekologiji i održivom razvoju Friedensrajha Hundertvasera. Hundertwasserhaus nije samo zgrada – to je manifest slobode umetničkog izraza i harmonije sa prirodom, što ga čini nezaobilaznim mestom za znatiželjne posetioce.
Pročitaj još: Muzička industrija je jedna od deset najvažnijih ekonomskih grana u Austriji!
Umetničko remek-delo bez pravih linija
Hundertwasserhaus je poznat po svojim specifičnim linijama i jedinstvenom načinu arhitekture – sa puno zelenila, šarenom fasadom sa nepravlnim oblicima i linijama koje ne koje ne robuju tradicionalnim arhitektonskim pravilima. Ovaj izuzetan dizajn oslikava Hundertvaserovu filozofiju da arhitektura treba da služi ljudima i prirodi a ne da bude rob pravila i geometrijskog savršenstva.
Ovo remek-delo je izgrađeno 1985. godine uz budžet od preko 7 miliona evra i smešteno u bečkom distriktu Landštrase, uz saradnju arhitekata Jozefa Kravine i Petera Pelikana.
Fasada Hundertwasserhausa je ono što ovu zgradu čini jedinstvenom – vibrantne boje, nepravilni prozori i bujno zelenilo, uz čak 900 tona zemlje, stvaraju savršen spoj prirode i arhitekture, dok biljke i drveće izviru iz neočekivanih mesta na fasadi, prkoseći svakom konvencionalnom pristupu dizajnu. Stanari zgrade imaju pravo da sami vizelno uređuju prostore oko svojih prozora, dodajući lični pečat ovom umetničkom delu. Više od 200 stabala i žbunja na balkonima i krovnim terasama pretvaraju zgradu u pravu urbanu džunglu.

Zgrada je u vlasništvu grada Beča, koji iznajmljuje stanove građanima po uobičajenim uslovima javnog stanovanja. Zbog toga unutrašnjost nije dostupna posetiocima, ali spoljašnji obilazak pruža nezaboravno iskustvo.
Hundertwasserovo selo – produžetak kreativnog univerzuma
Iako se Hundertwasserhaus može razgledati samo spolja, posetioci imaju priliku da zakorače u svet umetnika u Hundertwasserovom selu, smeštenom odmah preko puta. Ovo neobično mesto, nastalo 1991. godine preuređenjem nekadašnje radionice za gume, predstavlja jedini trgovački centar koji je dizajnirao sam Hundertvaser. Umetnik je lično osmislio enterijer, stvarajući prostor prepun njegovog karakterističnog stila. U selu se nalaze „seoski trg“, bar i prodavnice u prepoznatljivom stilu umetnika, pružajući posetiocima osećaj kao da su zakoračili u bajku.

Kunst Haus Wien – muzej Hundertvaserove umetničke filozofije
Na samo nekoliko minuta hoda od Hundertwasserhausa nalazi se Kunst Haus Wien, još jedno remek-delo koje nosi umetnikov prepoznatljiv potpis. Ovaj muzej sadrži stalnu izložbu posvećenu Hundertvaseru, ali i privremene postavke drugih umetnika.
Zgrada muzeja prati prepoznatljivi Hundertvaserov stil, svesno izbegavajući prave linije i standardne oblike kako spolja tako i iznutra, pružajući posetiocima nezaboravno iskustvo vizuelnog i intelektualnog uživanja.
Ulaz u foaje, prodavnicu i kafe ne zahteva kartu.
Praktični saveti za posetioce
Za potpuni doživljaj Hundertvaserove umetnost tu je „Kunstcafé“ u prizemlju Hundertwasserhausa, gde svaki posetilac može pogledati besplatan film u kojem umetnik lično priča o svojoj viziji i filozofiji.
Kako stići do Hundertwasserhausa
Najbliža stanica metroa je Wien Mitte-Landstraße (linije U3 i U4), dok tramvajska linija 1 vodi direktno do stanice Hetzgasse, smeštene svega nekoliko metara od Hundertwasserhausa.
Adresa:
Kegelgasse 34-38 / Löwengasse 41-43
1030 Beč
Hundertwasserhaus nije samo atrakcija – to je mesto koje budi maštu, inspiriše na razmišljanje o harmoniji s prirodom i podseća nas na lepotu kreativnosti bez granica. Ukoliko se nađete u Beču, ovo jedinstveno umetničko delo svakako zaslužuje da se nađe na vašem spisku mesta koja ćete posetiti.