Da li ste znali da je Mina Karadžić, kći Vuka Karadžića, bila ne samo prva srpska slikarka već i uticajna figura u Beču 19. veka?
Kao umetnica, književnica i prevodilac, ostavila je neizbrisiv trag, spajajući srpsku i austrijsku kulturu na jedinstven način.
Mina je rodjena u Beču 1828. godine sa krštenim imenom Vilhemina, kao sedmo dete Vuka Stefanovića Karadžića i Bečlijke Ane Marije Kraus. Odrasla je u kući u koju su dolazile mnoge poznate ličnosti srpske kulture toga doba, prijatelji i saradnici njenog oca koji su činili srpsku i evropsku umnu elitu 19. veka a samo neki od njih su prota Mateja Nenadović, Njegoš, knez Mihailo Obrenović, Đuro Daničić.
Mina je vredno učila – najpre crtanje, kod kapelana Jozefa Pfajfera, a sredinom 50-ih godina nastavila je usavršavanje u ateljeu Fridriha Šilhera, zatim kod živopisca Grubera. Sa tridesetak godina već je ušla u Kukuljevićev „Slovnik umjetnikah jugoslavenskih“, nedugo zatimo i u Vurcbahov (nem. Constantin von Wurzbach) „Biografski leksikon“, a početkom 20. veka našla se među 216 znamenitih Srba u delu „Znameniti Srbi XIX veka“ Andre Gavrilovića.
Pročitaj još: Kraljica Marija Terezija bila „zaljubljena“ u bermet iz Sremskih Karlovaca
Govorila je nekoliko jezika i istakla se u svojim prevodima, a u slikarstvu je ostala upamćena kao izvrsni portretista. Njeno slikarsko delo čini oko pedeset radova, od kojih su najpoznatiji „Autoportret“ i portret brata Dimitrija.
Prevela je knjigu „Srpskih narodnih pripovjedaka“ na nemački jezik, a Vuk je taj prevod posvetio Jakobu Grimu koji je napisao predgovor i naveo Minu kao prevodioca. Bila je i u prepisci sa mnogim ličnostima svog vremena. Deo tih pisama je preveden sa nemačkog i objavljen u knjizi „Pisma Mine Karadžić Vukomanović“.
Umrla je 12. juna 1894. godine u Beču. O državnom trošku preneta je u Beograd i sahranjena u grob njenog muža Alekse na Tašmajdanu. Početkom 20. veka njihove kosti zajedno sa sinovljevim su prenete u Savinac kod Gornjeg Milanovca gde su sahranjene u kripti porodične crkve Vukomanovića.
Izvor: Wikipedia, foto: Wikipedia