Austrija, zemlja sa izuzetno bogatom muzičkom tradicijom, danas prednjači u ulaganju u istraživanje i razvoj, postavljajući kulturu i inovacije u sam centar svog identiteta.
Sajmovi poput WOMEX-a i Jazzmesse-a brzo su stekli ogromnu popularnost, dok austrijska filmska industrija, koja se uglavnom oslanja na mala i srednja preduzeća, raste u internacionalnoj prepoznatljivosti. Kao filmska lokacija, Austrija je veoma popularna među producentima.
Austrija je do sada osvojila 43 Oskara a Mocart, Novogodišnji koncert i film „Moje pesme, moji snovi“ (The Sound of Music) ostavili su neizbrisiv trag u oblikovanju njenog muzičkog imidža. Ipak, sve veća pažnja danas je usmerena na mlade talente koji nastupaju u rasprodatim salama širom sveta. Oko 17% prihoda muzičke industrije ulaže se u otkrivanje novih izvođača kroz A&R (Artist & Repertoire). Sektor muzike, filma i zabave u Austriji neprestano se razvija, ostvarujući međunarodne uspehe.

Bogata muzička scena
Austrija se može pohvaliti izuzetno bogatom i raznovrsnom muzičkom istorijom, koja joj omogućava da igra ključnu ulogu u savremenoj muzičkoj industriji – sada austrijsko muzičko tržište zauzima 16. mesto u svetu. Više od 25.000 ljudi zaposleno je u ovoj industriji, pokrivajući sve muzičke žanrove. Njihovi prihodi iz inostranstva najviši su u susednim nemačkim govornim zemljama, ali su takođe veoma uspešni i u drugim delovima Zapadne Evrope.
Austrijsko muzičko tržište tokom 2023:
● Strimovanje muzike: 167,6 miliona evra (82,6% tržišnog udela)
● CD-ovi: 17,8 miliona evra (8,8% tržišnog udela)
● Preuzimanja muzike: 3,7 miliona evra (1,8% tržišnog udela)
● Vinil ploče: 12,3 miliona evra (6,1% tržišnog udela)
● Muzički DVD-ovi: 1,4 miliona evra (0,7% tržišnog udela)
● Prihodi od licenciranja (LSG): 32,5 miliona evra
● Ukupni prihod: 237,2 miliona evra (100% tržišnog udela)
Izvor: Udruženje austrijske muzičke industrije – IFPI Austrija, Austrijsko muzičko tržište 2024.

Filmska industrija
Domaća filmska industrija u Austriji obuhvata više od 2.500 kompanija, od kojih većina ima manje od deset zaposlenih i funkcionišu u malim strukturama.
Svake godine, u Austriji se održava oko 20 filmskih festivala. Najveći i najpoznatiji je Viennale u Beču, koji od svog osnivanja 1963. godine privlači više od 80.000 posetilaca svake godine. Program festivala uključuje mešavinu dokumentarnih filmova, art house ostvarenja i debitantskih filmova mladih reditelja.
Austrijska filmska industrija u brojkama tokom 2022:
● Bioskopa: 137
● Posete bioskopima: 5,25 miliona
● Premijere filmova: 415
○ Evropski filmovi: 229
○ Američki filmovi: 79
○ Austrijski filmovi: 34
● Tržišni udeo austrijskih filmova: 6,5%
● Ukupno kompanija: 3.782
● Prosečan broj zaposlenih godišnje: 9.409
● Prihodi i prihod (2021, kumulativno): 1,372 milijarde evra
Izvor: Austrijski filmski institut, Izveštaj o filmskoj industriji 2023.
Filmske produkcijske kompanije pronalaze idealne uslove u Austriji: jedinstvene pejzaže, istorijske gradove i savršenu infrastrukturu. Tokom 2015. godine, 176 međunarodnih produkcija iz svih krajeva sveta podnelo je zahteve za snimanje u Beču. Najviše prijava došlo je iz Nemačke, zatim Velike Britanije, Finske, Japana, Brazila i Kine. Zanimljivo je da je više od 90 indijskih produkcija realizovano u Tirolu u poslednjih nekoliko godina.
Inovativni duh

Austrijska muzička i filmska industrija sve više koristi najnovije tehnologije. Poslednjih nekoliko godina, u Austriji je osnovan veliki broj startapova specijalizovanih za pretragu, pronalaženje, preporuku i uživanje u muzici. Pored toga, sve veći broj kompanija bavi se najnovijim tehnološkim razvojem, kao što su imerzivni zvuk, virtuelna stvarnost, duboko učenje i veštačka inteligencija.
Jedna austrijska kompanija razvila je tehnologiju koja omogućava prenos audio signala bez primetnog kašnjenja. Njihova rešenja u virtuelnoj stvarnosti omogućavaju muzičarima, udaljenim hiljadama kilometara, da zajedno vežbaju, dok virtuelni koncerti postaju stvarnost zahvaljujući njihovim inovacijama.
Austrija je domaćin jedinstvene softverske platforme za prodaju digitalne muzike na više od 500 servisa za preuzimanje i strimovanje širom sveta. Kompanija je započela 2006. godine razvojem prodajnog softvera koji omogućava muzičkim izdavačima i umetnicima da prodaju svoju muziku na velikim portalima bez potrebe za tehničkim znanjem ili prikupljanjem podataka.
Svetski lider u proizvodnji zupčanih železnica za kamere, koji olakšava snimanje na velikim visinama i dužinama, takođe ima sedište u Austriji. Njihovi inovativni proizvodi omogućavaju praćenje snimaka na ekstremnim visinama, a kombinacija osnovnih modula omogućava prilagođavanje različitim uslovima snimanja.
Muzičari širom sveta stalno traže odgovarajuće prostore za probe, posebno kada putuju. Platforma razvijena u Austriji spaja muzičare i domaćine. Kroz jednostavnu aplikaciju „search-book-play“, prostori za probe mogu se rezervisati na nekoliko sati, bilo u blizini ili u inostranstvu, uz samo nekoliko klikova.
Neke od najzanimljivijih činjenica i brojki u ovoj industriji:
1,925 projekcija filmova
Na austrijskim filmskim festivalima 2022. godine održano je ukupno oko 1.925 filmskih projekcija
U austrijskoj filmskoj industriji postoji oko 3.782 kompanije
Bečka državna opera izvodi 865 predstava po sezoni (2022/2023)
Sa 117.000 zaposlenih i godišnjom dodatnom vrednošću od 7,5 milijardi evra, austrijska muzička industrija je jedna od deset najvažnijih ekonomskih grana u Austriji
Dokumentarna serija „Universum“ već više od 25 godina inspiriše široku publiku svojim popularnim mini-serijama o životinjama i prirodi, kao i inovativnim filmovima iz oblasti istorije, nauke i tehnologije. Austrijske „Universum“ produkcije prodaju se u čak 100 zemalja širom sveta. Jedan od najprominentijih internacionalnih partnera austrijskih producenata je BBC.
Bečka Državna opera, kao jedno od vodećih operskih pozorišta, 2013. godine ponudila je prvi operni streaming na svetu putem platforme staatsoperlive.com. Sa 45 prenosa uživo godišnje, dva kanala, sinhronizovanim sekundarnim sadržajem i redovnim programom u UHD rezoluciji, postavili su globalne standarde u digitalizaciji kulture.
Kvalitetna obuka i edukacija
SAE Institut, osnovan je 1976. godine i nudi specijalizovanu obuku koja zadovoljava zahteve globalne kreativne medijske industrije. Programi obuhvataju oblasti zvuka, filma, animacije, razvoja igara, muzičkog biznisa i weba. Osnovne i master studije se realizuju u saradnji sa Middlesex univerzitetom u Londonu. SAE Institut se nalazi na 45 lokacija, među kojima su London, Berlin, Minhen, Pariz, Barselona i Njujork jedne od najprominentnijih.
Obuka na muzičkim univerzitetima i konzervatorijumima u Austriji ima izuzetnu međunarodnu reputaciju. Austrija je destinacija mnogih studenata i učenika iz oblasti muzike.Univerzitet za muziku i scenske umetnosti u Beču, kao i muzički univerziteti u Gracu i Salcburgu, uživaju svetsku slavu.
Izvor: Music / Film / Entertainment