Jedan od razloga je i taj što u njoj sneg posebno lepo pada.
Snežna kugla zrači posebnom fascinacijom. Bez obzira na to koliko je ukusno dizajnirana ili šta se nalazi unutar nje, neovisno o stvarnom godišnjem dobu: većina ljudi voli protresati kuglu i gledati kako sneg pada. Najlepši sneg pada u proizvodima Originalne bečke fabrike snežnih kugli – i to već više od 100 godina.
Kada je napravljena prva snežna kugla, nije zabeleženo. Jedna od najstarijih poznatih snežnih kugli mogla se videti 1878. na Svetskoj izložbi u Parizu. Krajem 19. veka Erwin Perzy I osmislio je novu verziju i patentirao „staklenu kuglu s efektom snega“.
Pročitaj još: Istraživanje – Austrijanci najljubazniji u Evropi
Zapravo je taj mehaničar pokušavao razviti izrazito snažan izvor svetlosti. Eksperimentirao je sa staklenom kuglom za postolja, koja je na jednom kraju imala cevni otvor i bila ispunjena vodom. Kada bi se kugla postavila ispred sveće, delovala je poput lupe i pojačavala svetlost. Perzy je dodavao razne stvari u vodu kako bi povećao refleksiju svetla. Kako su stvari tonule na dno staklene kugle, podsećale su ga na sneg koji pada, i tako je ideja rođena: u prvoj Perzyjevoj snežnoj kugli nalazio se model bazilike Mariazell, a sneg je bio od griza.

Što se tiče modela, danas fabrika nudi veliki izbor: od klasičnih suvenira do duhovito dizajniranih modela. Izrađuju se i posebne narudžbine za firme ili posebne prilike, kao i unikatni modeli za slavne osobe i privatne kupce.

Ova firma sada je u četvrtoj generaciji, a godišnje se u Beču ručno izradi oko 300.000 snežnih kugli. Otprilike polovina njih izvozi se u Japan, a posebno su tražene i u Koreji, SAD-u te Švajcarskoj.
Najveća snežna kugla koju je firma ikada izradila bila je 35 cm, dok je najmanja bila samo 11 mm. U sedištu firme u Beču nalazi se i mali muzej koji priča istoriju snežne kugle, donosi zanimljivosti, izlaže uređaje, alate i unikatne primerke. Međutim, ono što ostaje tajna jest zašto sneg u bečkim snežnim kuglama pada tako lepo.
Advantage Austria