Ovo je jedini plutajući solarni sistem na svetu kompatibilan s morem.
Swimsol razvija plutajuće fotonaponske sisteme koji snabdevaju ostrvske države zelenom električnom energijom i na taj način doprinose snabdevanje energijom održivom.
Ostrvske države kao što su Maldivi ili Sejšeli su destinacije za odmor u vrhunskom turizmu. Električna energija potrebna za to se proizvodi pomoću fosilnih goriva. Do 10.000 litara dizela se koristi dnevno po odmaralištu. Pri tome postoji solarna energija koja bi se mogla iskoristiti za ovo. Međutim, površine na zemljištu, na primer na krovovima kuća, nisu dovoljno velike da pokriju visoke energetske potrebe.

Austrijska kompanija Swimsol je tako imao ideju da postavi PV sisteme na površinu vode. SolarSea proizvodi zelenu električnu energiju, čime se smanjuje potrošnja dizela u tropskim ostrvskim regijama. U saradnji sa Tehnološkim univerzitetom u Beču/TU WIEN, austrijska kompanija razvila je jedini plutajući solarni sistem na svetu kompatibilan s morem. Objekti su pogodni za mirna vodena područja, što ih čini idealnim za snabdevanje energijom ostrva za odmor.
Pročitajte još: Aerodrom Beč imao preko 3 miliona putnika u septembru
Paneli su postavljeni na metalni okvir koji je pola ispod, a pola iznad vode. To znači da se konstrukcija bolje nosi sa talasima. Solarna ostrva mogu da izdrže i vetrove do 120 km/h i talase do 2,5 m visine, navodi Swimsol. Usidreni su u morskom dnu, a solarna energija se sprovodi na ostrvo preko podvodnog kabla.

Swimsol je već implementirao nekoliko projekata na Maldivima. Prvi projekat na Sejšelima nedavno je završen i postavlja još jednu prekretnicu u istoriji kompanije: po prvi put čitavo hotelsko ostrvo može biti snabdeveno električnom energijom 24 sata. To znači da se svake godine može uštedjeti više od milion litara dizela ili 3.400 tona CO2.
Izvor: Advantage Austria, Foto: Swimsol GmBH