Bečka nedelja umetnosti slavi 20. godine od osnivanja. Ovogodišnje izdanje pod motom „Suočavanje sa vremenom“ počelo je u petak žurkom. Brojni su događaji sa besplatnim ulazom do 15. novembra, a za vikend mnogi umetnici ponovo otvaraju svoje ateljee.
Bečka nedelja umetnosti prvi put je organizovana u aprilu 2005. godine i od tada se održava svake godine. Tokom poslednje dve decenije, preko 900 umetnika učestvovalo je u programu. Više od 600 umetničkih stručnjaka, kolekcionara i kustosa iz celog sveta prihvatilo je poziv festivala u Beč, a održano je preko 2.500 besplatnih događaja za posetioce.
Od početnih 500 pozvanih gostiju, ova manifestacija se razvila u jednu od najznačajnijih nezavisnih umetničkih manifestacija u Podunavlju sa oko 30.000 posetilaca svake godine. Uvek je ostao veran svojim osnovnim principima: kao platforma za bečku umetničku zajednicu, njen fokus je na umetničkom sadržaju koji se prenosi uz slobodan ulaz.
„Kada smo počeli, fokus je bio na grad muzike – Beč. Uspeli smo da promenimo percepciju grada“, rekao je šef Doroteuma (Dorotheum) Martin Bem (Martin Böhm) i predsednik udruženja Art Cluster Beč (Art Cluster Vienna), prisećajući se početaka na konferenciji za novinare. Jubilejno izdanje počinje proslavom godišnjice u petak uveče u Semperdepotu (Semperdepot), studiju Akademije lepih umetnosti u Beču (Atelierhaus der Akademie der bildenden Künste).

Brojne Nedelje umetnosti širom sveta
„Bilo nam je važno da umetnička scena stekne veće samopouzdanje. To nije neka sitnica sa strane, već centralni zamah“, rekao je Bohm, ističući da događaji koji se održavaju imaju za cilj stvaranje sveobuhvatne veze između ljudi i institucija i imaju uticaj kako unutar tako i izvan grada.
Bečka nedelja umetnosti, uz saradnju umetničkih institucija, umetničkih univerziteta, galerija i nezavisnih umetničkih prostora, predstavlja uspešan model koji je postao primer na međunarodnom nivou: „Sada postoji oko 30 nedelja umetnosti širom sveta. Pozvali smo sve i mnogi od njih dolaze. Mi stvaramo mrežu.“ Zove se „Pauk“ (The Spider) i prvi put se fizički sastaje u Beču. Generalno, razmena iskustava je važna komponenta festivala, kaže Bohm.

Polovina događaja je već popunjena
„Starimo, ali Nedelja umetnosti je postala mlađa i svežija“, rekao je Robert Punkenhofer, umetnički direktor Bečke nedelje umetnosti, zadovoljan zbog ogromnog odziva na tradicionalne Dane otvorenog studija: od 200 prijava odabrano je 60 koji pozivaju da posetite studio u subotu i nedelju.
Nude se i šatl ture bez barijera. Od više od 100 besplatnih događaja, polovina je već popunjena. Samo 20 odsto budžeta dolazi iz javnih sredstava, rečeno je.

Lane oko 30.000 posetilaca
Proslava jubileja u Semperdepotu u petak od 20:30 časova sadržaće nastupe uživo, instalacije i umetničke pozicije (uključujući i one Manfreda Erjautza, Ornele Fieres, Tereze Margoles i Klaudije Merzendorfer) na temu vremena. Jubilarna publikacija koju je izdao Falter Verlag biće predstavljena u Doroteumu 14. novembra.
Nekoliko panela će se osvrnuti na prošlost i budućnost: osvrt na protekle dve decenije grada umetnosti Beča je na dnevnom redu, kao i pogled na upotrebu veštačke inteligencije i njene efekte na umetničku praksu, etiku i politiku. Oko 70 programskih partnera dopunjuje širok spektar ponude sopstvenim događajima. Ovogodišnji Artist in Residenc je umetnik iz Praga Nepheli Barbas.
Bečka nedelja umetnosti je prvi put organizovana u aprilu 2005. godine. Od tada je bilo preko 2.500 događaja. Na proslogodišnjem festivalu izbrojano oko 30.000 posetilaca.
Vienna Art Week: https://www.viennaartweek.at/en/
Izvor: Vienna Art Week / Foto: Vienna Art Week