Jedan od najvoljenijih romantičnih filmova svih vremena prati Ethana Hawkea (Džesija) i Julie Delpy (Selin) dok provode nekoliko ukradenih sati zajedno u Beču 1990-ih.
Film Richarda Linklatera Before Sunrise (1995) je jedan od najvoljenijih filmova svih vremena koji prati Ethana Hawkea (Džesija) i Julie Delpy (Selin) dok provode nekoliko ukradenih sati zajedno istražujući ulice Beča 1990-ih, razgovarajući o životu, ljubavi i svemu između. Beč, sa svojim bogatim kulturnim nasleđem i slikovitim ulicama, postaje tiha, ali živa ličnost u filmu, dodajući dubinu emocionalnom utisku priče. Za sve obožavaoce koji žele da prate njihove korake, donosimo vodič kroz lokacije na kojima je Before Sunrise sniman.
1. Stanica Westbahnhof
Naši glavni junaci prvi put se sreću u vozu iz Budimpešte, kada Selin odlučuje da promeni sedište kako bi izbegla par koji se svađa. Usput, muška polovica tog para čita austrijski Kurir, dok starija žena pored nje listava Kronen Zeitung. Ovi austrijski dnevni listovi i dalje su vrlo čitani i danas.
U trenutku u kome voz staje na Westbahnhof stanici, Selin odlučuje da siđe sa Džesijem i nastavi put ka Parizu narednog jutra.

Od tada, stanica je prošla kroz potpuni remont i više ne funkcioniše kao glavni centar za međunarodne linije. Da su Selin i Džesi putovali danas, izašli bi iz voza na glavnoj stanici Hauptbahnhof.
2. Zollamtssteg i Zollamtsbrücke
Nakon što su sišli sa voza, Džes i Selin kreću u šetnju kroz Beč i prvi most na koji naiđu je Zollamtssteg. Ovdje se zaustavljaju i razgovaraju sa dvoje lokalnih prolaznika.
Ispod ovog mosta nalazi se drugi most, Zollamtsbrücke, koji nosi vozove između stanica Wien Mitte-Landstraße i Schwedenplatz na U4 liniji bečkog metroa.
Oba mosta datiraju s kraja 19. veka, a železnički most je dizajnirao čuveni Otto Wagner, jedan od pionira moderne arhitekture. Nazvani su po značajnoj blizini centralne carinarnice (Hauptzollamt) koja je postojala u tom delu Beča, a koja je uništena tokom bombardovanja u Drugom svetskom ratu.
3. Schottentor i vožnja tramvajem
Nakon ovoga Džesi i Selin voze se tramvaj sa stanice Schottentor, prolazeći pored znamenitih objekata poput neo-gotske crkve Votivkirche. Dok putuju po Ring bulevaru, imaju jedan od najintimnijih trenutaka u filmu, kada Džesi gotovo dodirne Selininu kosu. Vožnja tramvajem savršeno simbolizuje njihov put – neočekivan i pun mogućnosti. Danas možete da uđete u tramvaje 1, 71 ili D i prođete kroz ovaj prelepi deo Beča.

4. Maria-Theresien-Platz
Nakon vožnje tramvajem, par posećuje Trg Marije Terezije, jedan od najlepših trgiova u Beču. Na trgu dominira impozantan spomenik carici Mariji Tereziji, dok ga okružuju dva prelepa muzeja iz 19. veka – Kunsthistorisches i Naturhistorisches. Prelep prostor sa fontanama i skulpturama savršeno je postavljen za dublje razgovore između Džesija i Selin.

5. Prater i Riesenrad
Zabavni park Prater je mesto jednog od najromantičnijih trenutaka u filmu. Tokom vožnje čuvenim Riesenrad panoramskim točkom Džesi i Selin razmenjuju prvi poljubac visoko iznad grada. Ova scena, uokvirena bečkom panoramom, savršeno oslikava magiju njihove prolazne romance. Riesenrad je popularna atrakcija u Beču i obavezna stanica za sve obožavaoce filma koji žele da ponove ovaj trenutak.

6. Kleines Café
Sledeći filmski kadar vodi nas do Franziskanerplatz-a, šarmantnog malog trga smeštenog na samo nekoliko minuta hoda od čuvene katedrale Stephansdom u samom srcu Bečke stare četvrti.

Ovaj mali trg je savršen za opuštanje, uživanje u piću i posmatranje sveta koji prolazi. Upravo ovde, Selin i Džesi imaju važnu scenu u filmu – sedeći na terasi Kleines Café, sreću gataru i dele tišinu i razmišljanja. Ako ikada posetite ovo mesto, sedite u Kleines Café, upijajte atmosferu i osetite vezu sa ovom kultnom scenom iz filma.
7. Donaukanal
Dunavski kanal, predstavlja još jedno mesto na kojem par šeta, razmišljajući o njihovoj prolaznoj vezi. Selin i Džesi stoje pored (a zatim prolaze pored) Schützenhausa na adresi Obere Donaustraße 26. Ovu zgradu je takođe dizajnirao Otto Wagner (pomenut ranije), a trebalo je da bude objekat za regulaciju vode, ali nikada nije počela da funkcioniše. Danas je to restoran. Ovaj deo Beča i dalje ima živahnu atmosferu, a možete šetati uz kanal i doživeti iste prizore koje su Džesi i Selin videli u filmu.

8. Arena Wien
Kasnije u filmu, Džesi i Selin posete Arena Wien, bivšu industrijsku zgradu koja je danas alternativni kulturni centar. Ovde par igra fliper u baru, uživajući u trenutku lakih zabava, dok se duboki razgovori nastavljaju. Danas je Arena još uvek popularno mesto za koncerte i alternativne događaje, održavajući svoju kulturološku važnost u bečkom kulturnom životu.

9. Café Sperl
Café Sperl, jedan od najstarijih i najvoljenijih bečkih kafića, igra značajnu ulogu u Before Sunrise. U tom kafiću Džesi i Selin imaju svoju kultnu scenu u kojoj glume da vode telefonski razgovor a zapravo jedno drugom otkrivaju svoja najdublja osećanja.

10. Albertina
Na kraju filma, muzej Albertina, sa svojim prelepim pogledima na Operu, postavlja scenu za poslednji deo priče. Džesi i Selin sede na stepenicama ispod statue nadvojvode Albrehta, razmišljajući o emocijama koje su podelili. Albertina je kultna destinacija, dom mnogih svetskih umetničkih izložbi, i savršeno mesto za slikanje panorame Beča.

Beč, sa svojom bezvremenskom lepotom i bogatom kulturnom baštinom, daje duboku dimenziju romantičnim i filozofskim temama filma Before Sunrise. Kroz posetu ovim znamenitim mestima, možete ući u svet Džesija i Selin, doživeti čaroliju grada i prolaznu prirodu ljubavi. Bilo da se šetate tišinom starog grada ili uživate u veličanstvenim spomenicima, bečke ulice i danas pričaju priču o dvoje stranaca koji su u samo jednom večeri otkrili nešto posebno jedno u drugom.
redakcija austrianews.rs