Bez obzira da li su virtuelni asistenti – takozvani chat-botovi -, autonomna vozila, pametne kuće, tekstovi koje je kreirao ChatGPT, prevedeni na stotine jezika u sekundi, ili obmanjujući stvarni medijski sadržaj poznat kao „deepfakes“: veštačka inteligencija je našla svoj put u našim svakodnevnim životima.
Ipak, nijedna druga tehnologija digitalizacije nije kontroverznija od nje. Ko su pobednici, a ko gubitnici razvoja i koje su opasnosti ako se veštačka inteligencija koristi bez našeg znanja ili saglasnosti?
O tome izveštavaju dopisnici državne televizije Austrije ORF iz Indije, SAD i Srbije u specijalnoj emisiji „Veštačka inteligencija. Prokletstvo ili blagoslov?“ u petak, 10. januara 2025. godine, u 21:20 na ORF 2 i na ORF ON.
U najavi emisije u saopštenju ORF piše:
Beogradske ulice i trgovi prošarani su sa više od 1.500 takozvanih pametnih kamera. Upotreba veštačke inteligencije u automatskom prepoznavanju lica u javnim prostorima sada je velika tema u Srbiji. Kamere i softver dolaze od kineskih tehnoloških giganata, jer se Srbija godinama povezuje sa Kinom „čeličnim prijateljstvom“. Dopisnik iz Beograda, Kristian Veršuc (Christian Wehrschütz), odlazi u lokalnu inspekciju i sastaje se sa Danilom Krivokapićem, direktorom NVO „SHARE Foundation“. Što se tiče vladinog korišćenja sistema biometrijskog nadzora, on ima veliku zabrinutost u vezi sa zaštitom podataka i poštovanjem ličnih prava, pošto zemlji još uvek nedostaje zakon koji reguliše digitalni prostor.
Izvor: ORF