Više od 2.100 vrednih predmeta koje su Habzburgovci sakupljali vekovima izloženo je u Muzeju istorije umetnosti Beča (Kunsthistorisches Museum) u Umetničkima odajama Beča (Kunstkammer Wien), jednoj od najvažnijih umetničkih prostorija na svetu.
Habzburški carevi – pre svih Rudolf II – bili su vredni sakupljači različitih predmeta, koji su ponovo dostupno javnosti u bečkom Muzeju istorije umetnosti.
Centralni deo kolekcije je dragoceni slanik Benvenuta Čelinija (Benvenuto Cellinis), Salijera (Saliera), koji je nastao sredinom 16. veka. Mnogi drugi zlatarski radovi, kao što je servis za doručak Marije Terezije, zadivljuju posetioce.

Pored toga, mogu se videti i brojni drugi umetnički predmeti koji su sakupljani od srednjeg veka: rezbarije, satovi, slike, skulpture, tapiserije, novčići, oružje i brojni kurioziteti iz prirode. Izložen je „Sluga gujinog jezika“ odnosno originalno „Natternzungenkredenz“ (oko 1450) uključujući fosilne zube ajkule, koji su se smatrali misterioznim ostacima zmajeva.

Vrhunac je svakako zmajeva zdela napravljena od kamena. Igre za piće i razne smešne posude takođe dopunjuju niz radoznalih eksponata.
Vrednost ove zbirke, koja je restaurirana i obnavljana od 2002. do 2012. godine je nemerljiv je su, takozvane odaje umetnosti i kurioziteta vladara bili muzeji i sažeta saznanja o tadašnjem svetu. U Beču se nalazi 2.162 objekta predstavljenih u 20 prostorija. Više od 1.000 godina istorije može se doživeti u ovoj postavci Umetničke komore Beča (Kunstkammer Wien) od 2.717 kvadratnih metara. Najstariji eksponat je ploča od slonovače iz 9. veka, najmlađa je plafonska slika iz 1891. godine.
Izvor: vienna.info, foto: Naslovna/ © Kunsthistorisches Museum Wien