Grad Beč pokrenuo je ambicioznu obnovu svojih gradskih stanova, ulažući preko milijardu evra u modernizaciju i poboljšanje uslova života za stanovnike. Trenutno se realizuje 90 velikih sanacija koje će unaprediti komfor za 30.000 stanara.
Austrijska prestonica je poznata po svom socijalnom stanovanju, a kako bi taj standard održao i unapredio, grad kontinuirano ulaže u održavanje i modernizaciju oko 220.000 gradskih stanova. Program „Gemeindebau(t)“ od 2021. godine obuhvata izgradnju novih stanova, ali i obnovu postojećih, pri čemu se trenutno renovira 12.300 stanova. Već završenih 67 velikih sanacija donelo je poboljšanja za 21.000 stanara, uz zadržavanje pristupačnih kirija.
Obnova nije samo kozmetička – kroz termalne sanacije kao što su izolacija fasada, zamena prozora i krovova, potrošnja energije za grejanje smanjuje se za 70 – 80 posto, što značajno smanjuje račune stanara i doprinosi zaštiti okoline. Osim toga, uvode se savremene mere sigurnosti, uključujući protivprovalna vrata i efikasne sisteme za odvođenje dima.
U sklopu sanacije, tamo gde je tehnički moguće, nadograđuju se potkrovlja stambenih zgrada, stvarajući dodatne pristupačne stanove. Tako je od 2015. godine izgrađeno ili planirano oko 1.000 novih gradskih stanova.
Od 2030. godine planirano je da svaka gradska zgrada bude temeljno renovirana svakih 40 godina. Radovi se sprovode prema prioritetima, uzimajući u obzir energetske uštede i održivost. Grad takođe sve više ulaže u transparentnost i komunikaciju sa stanarima tokom procesa sanacije, organizujući informativne sastanke, savetovanja i proslave po završetku radova.
Sanacije donose i bolje zaštite od letnih vrućina. Do sada je planirano postavljanje 100.000 vanjskih roletni, dok se betonirane površine zamjenjuju zelenim zonama sa drvećem i grmljem. Od 2023. godine realizovano je osam projekata ozelenjavanja dvorišta, a nekoliko zgrada dobilo je zelene fasade za poboljšanje mikroklime.
Izvor: Vienna Offices