Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski doputovao je u zvaničnu posetu Austriji – prva od početka rata 2022. godine. U fokusu: oteta deca, neutralnost, sankcije i obnova.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i njegova supruga Olena Zelenska doputovali su u zvaničnu posetu Austriji, gde ih je u Beču sa vojnim počastima dočekao predsednik Aleksandar Van der Bellen sa suprugom. Ovo je prva poseta ukrajinskog državnog vrha Austriji od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

Na zajedničkoj konferenciji za štampu, Zelenski je zatražio da Austrija posreduje u vraćanju ukrajinske dece koja su, kako tvrdi, nasilno premeštena u Rusiju. „Deca nisu roba za razmenu. Ona moraju biti vraćena kući, porodicama, u svoju kulturu“, rekao je Zelenski, odbacujući bilo kakav dogovor sa Moskvom po tom pitanju.
Zelenski je takođe kritikovao činjenicu da se neki ukrajinski državljani nalaze u Austriji kako bi izbegli odgovornost u ratu, i izrazio očekivanje da austrijske vlasti u tome sarađuju sa Kijevom.

Neutralnost nije rešenje za Ukrajinu
Upitan da li bi Ukrajina mogla da postane neutralna država po uzoru na Austriju, Zelenski je bio jasan: „Godine 2014. bili smo nesvrstani – rezultat je bio rat, okupacija Krima i Donbasa.“ On je podvukao da Ukrajina želi mir, ali ne po cenu sopstvene nezavisnosti.

Poziv na jače sankcije Rusiji
Zelenski je iskoristio priliku da pozove međunarodnu zajednicu da na predstojećem samitu G7 dodatno pojača sankcije protiv Rusije, posebno kada je reč o energentima poput nafte. Takođe je izrazio uverenje da će SAD nastaviti vojnu podršku Ukrajini – bez traženja nove pomoći, već kroz kupovinu oružja.
„Ako dođe do krize u odnosima SAD i EU, moraćemo brzo da razvijemo sopstvenu vojnu industriju“, upozorio je ukrajinski lider.

Austrija uz Ukrajinu – ali bez oružja
Predsednik Van der Bellen je još jednom potvrdio političku, humanitarnu i ekonomsku podršku Austrije Ukrajini, ističući da se time ne krši austrijska neutralnost. „Ukrajinci se bore ne samo za sebe, već i za nas, za celu Evropu“, rekao je on.
Austrija, podsetio je Van der Bellen, ne pruža vojnu pomoć jer za to „nema resurse“, ali učestvuje u drugim oblicima podrške. Ukazao je i na važnost ekonomske saradnje, podsećajući da je Austrija pre rata bila jedan od najvećih investitora u Ukrajini, sa oko 200 aktivnih kompanija.

Zajednička obnova – sada, ne kasnije
Zelenski je pozvao na početak rekonstrukcije Ukrajine već sada, dok Van der Bellen najavio imenovanje specijalnog izaslanika za ovu temu. Oba predsednika istakla su važnost saradnje u fazi obnove, ne samo kao humanitarnog već i strateškog zadatka za Evropu.

Potpisani brojni sporazumi
Tokom susreta potpisano je nekoliko memoranduma i sporazuma između Austrije i Ukrajine – u oblastima spoljne politike, poljoprivrede, regionalnog razvoja i opštinske saradnje. Dokumente su potpisali austrijski zvaničnici, uključujući ministri Beate Majnl-Rajzinger (spoljnih poslova) i Norbert Totšnig (poljoprivreda), kao i predsednik Saveza opština Johannes Pressl i guverner Gornje Austrije Tomas Štelcer.